Greenbrier County unofficial Primary Election results

By RealWV Staff,

Of Greenbrier County’s 22,675 registered voters, 7,535 participated in the 2024 primary elections. Greenbrier County’s voter turnout was 33.23%. 

NOTE: We have only included candidates receiving 5% or higher of the total vote in each particular race.

United States President 

Republican:

  • Former President Donald Trump: 4,279 votes – 82.29% / NOMINEE
  • Nikki Haley: 424 votes – 8.85%

Democrat:

  • President Joe Biden: 1,627 votes – 75.82% / NOMINEE
  • Jason Michael Palmer: 231 votes – 10.75%
  • Dean Phillips: 256 votes – 7.27%

United States Senate

Republican:

  • Gov. Jim Justice: 2,980 votes – 63.02% / NOMINEE
  • Congressman Alex Mooney: 1,256 – 26.56%

Democrat:

  • Zachary Schrewsbury: 1,190 votes – 54.99%
  • Glenn Elliott: 733 votes – 33.87% / NOMINEE
  • Don Blankenship: 241 votes – 11.14%

United States House of Representatives 1st Congressional

Republican:

  • Carol Miller: 2,830 votes – 62.83% / NOMINEE
  • Derrick Evans: 1,674 votes – 37.17%

Democrat:

  • Jim Umberger: 2,098 votes – 91.62%
  • Chris Bob Reed: 192 votes – 8.38% / NOMINEE

Governor

Republican:

  • Attorney General Patrick Morrisey: 1,624 votes – 33.93% / NOMINEE
  • Moore Capito: 1,469 votes – 30.69%
  • Secretary of State Mac Warner: 884 votes – 18.47%
  • Chris Miller: 693 votes – 14.48%

Democrat:

  • Steve Williams: 1,964 votes – 100% / NOMINEE

Secretary of State

Republican:

  • Kris Warner: 2,249 votes – 52.30% / NOMINEE
  • Doug Skaff: 997 votes – 23.19%
  • Ken Reed: 600 votes – 13.95%
  • Brian Wood: 454 votes – 10.56%

Democrat:

  • Thornton Cooper: 1,825 votes 100% / NOMINEE

Auditor

Republican:

  • Caleb Hanna: 1,376 votes – 34.38%
  • Mark Hunt: 1,272 votes – 31.78% / NOMINEE
  • Tricia Jackson: 706 votes – 17.64%
  • Eric Householder: 648 votes – 16.19%

Democrat:

  • Mary Ann Roebuck Clayton: 1,867 – 100% / NOMINEE

Treasurer

Republican:

  • Larry Pack: 3,691 – 100.00% / NOMINEE

Democrat:

  • No candidate

Commissioner of Agriculture

Republican:

  • Kent Leonhardt: 2,119 votes – 51.22% / NOMINEE
  • Joshua Higginbotham: 1,380 votes – 33.36%
  • Roy Ramey: 638 votes – 15.42%

Democrat:

  • Deborah Stiles: 1,909 votes – 100% / NOMINEE

Attorney General

Republican:

  • J.B. McCuskey: 2,458 votes – 58.03% / NOMINEE
  • Sen. Mike Stuart: 1,778 votes – 41.97%

Democrat:

  • Richie Robb: 1,064 votes – 52.11%
  • Teresa Toriseva: 978 votes – 47.89% NOMINEE

House of Delegates District 46

Republican:

  • Del. Jeff Campbell: 1,134 votes – 54.03% / NOMINEE
  • Trey Ewing: 652 votes – 31.06%
  • Thomas Perkins: 313 votes – 14.91%

Democrat:

  • Paul Detch: 862 votes – 100.00% / NOMINEE

House of Delegates District 47

Republican:

  • Ray Canterbury: 950 votes – 39.09% / NOMINEE
  • Boogie Ambler: 791 votes – 32.55%
  • Stephen Snyder: 689 votes – 28.35%

Democrat:

  • Kayla McCoy: 704 votes – 59.97% / NOMINEE
  • Roger Vannoy: 470 votes – 40.03%

County Commission

Republican:

  • Tammy Shifflett Tincher: 2,416 votes – 53.10% / NOMINEE
  • Robert Ford: 2,134 votes – 46.90%

Democrat:

  • No candidate

Prosecuting Attorney

Republican:

  • Nicole Graybeal: 3,571 votes – 100.00% / NOMINEE

Democrat:

  • No candidate

Sheriff

Republican:

  • Bart Baker: 3,115 votes – 66.89% / NOMINEE
  • Doug Beard: 1,247 votes – 26.78%
  • Mark Robinson: 295 votes – 6.33%

Democrat:

  • No candidate

Assessor

Republican:

  • No candidate

Democrat:

  • Joe Darnell: 2,066 votes – 100.00% / NOMINEE

Surveyor

Republican:

  • No Candidate

D

emocrat:

  • No candidate

Nonpartisan Elections

Justice of the Supreme Court of Appeals Division 1:

  • Haley Bunn: 5,382 votes – 100.00% / WINNER

Justice of the Supreme Court of Appeals Division 2:

  • Charles Trump IV: 5,029 – 100.00%

Intermediate Court of Appeals Division 1:

  • S. Ryan White: 3,358 – 66.97% / WINNER
  • Mychal S. Schulz: 952 votes – 16.52%
  • Elgin McArdle: 961 votes – 16.51%

29th Judicial Circuit Judge Division 1:

  • Judge Robert Richardson: 3,519 votes – 50.55% / WINNER
  • Ryan Blake: 3,442 votes – 49.45%

29th Judicial Circuit Judge Division :

  • Patrick Via: 5,917 votes – 100.00% / WINNER

Judge – 15th Family Court Circuit Division 1:

  • Grady Ford: 3,143 votes – 44.54% / WINNER
  • Kelly Kemp: 2,249 votes – 31.87%
  • Christine Stump: 1,664 – 23.85%

Board of Education:

  • Bobby McClintic: 4,312 – 44.89% / WINNER
  • Mary Jane Humphreys: 3,657 – 38.07% / WINNER
  • Mina Botross: 1,637 votes – 17.04%
Facebook
Twitter
Reddit
Email

Related stories

Give us your feedback